آسیب مو و روش درمان موهای آسیب دیده و شکننده

مطمئنا خیلی از بانوان عزیز به شدت از آسیب مو بیزار هستند و انواع متعددی از آن را تجربه کرده اند. به نظر خانم شبنم حضرتی مالک یکی از بزرگترین سالنهای زیبایی در زمینه اکستنشن مو و کراتین و احیا مو ، این مشکل ممکن است؛ زندگی یک خانم را تا حد بسیار زیادی تحت تاثیر قرار بدهد. در این مطلب قصد داریم تا تعریف دقیقی از آسیب مو ، انواع، عوامل و روش های درمانی برای آن توضیح دهیم.

آسیب مو چیست؟

مطمئنا خیلی از بانوان عزیز به شدت از آسیب مو بیزار هستند و انواع متعددی از آن را تجربه کرده اند. به نظر خانم شبنم حضرتی مالک یکی از بزرگترین سالن های زیبایی، آسیب های وارده به مو ممکن است؛ زندگی یک خانم را تا حد بسیار زیادی تحت تاثیر قرار بدهد. اما واقعا این مشکل چیست؟ و چگونه رخ می دهد؟ برای پاسخ دادن به این سوال باید با ساختار مو و آناتومی آن آشنا شد. مو عضوی از بدن و یکی از عوامل زیبایی است که از فولیکول مو بیرون آمده و توسط یک رگ خونی ظریف تغذیه می شود. مو دارای سه لایه اصلی مدولار، کورتکس و کوتیکول که به ترتیب مغز مو، غشای مغز مو و پوشش بیرونی مو هستند؛ تشکیل شده است. هنگامی که به دلایل شیمیایی یا فیزیکی یکی از لایه های مو شکافته شود یا به ریشه آن صدمه ای وارد شود، مو آسیب پذیر می شود. نحوه آسیب وارده به مو می تواند بسته به عامل آن متفاوت باشد.

آسیب مو چند دسته است؟

آسیب مو می تواند بخش های مختلفی از مو را درگیر کند. این آسیب ممکن است به ریشه، کوتیکول یا هر سه لایه مو وارد شود. شدید ترین و بدترین نوع آسیب مو آسیب ریشه مو است. این آسیب بیشتر برای افرادی با موهای چرب یا مجعد رخ می دهد، البته برای افراد با موهای خشک نیز ممکن است؛ این اتفاق رخ بدهد. در افرادی که موهای مجعد یا چرب دارند، فولیکول های مو به دلیل عفونت های قارچی متورم و چرکی می شوند؛ که یه از عوامل آسیب به ریشه مو، بسته شدن فولیکول مو و ریزش بدون بازگشت آن ها است.

حالت دوم آسیب به ریشه مو که برای همه رخ می دهد، آسیب فیزیکی یا شیمیایی به ریشه مو است. آسیب های فیزیکی  در اثر پیچاندن یا کشیدن محکم موها رخ می دهد و آسیب شیمیایی نیز حاصل استحمام در آبهای سنگین غنی از املاح و نمک است. این کار به مرور زمان ریشه مو را سست می کند و در برخی موارد می تواند باعث کم پشتی برخی از قسمتهای سر سر بشود.

مدل دیگر از آسیب مو هر سه لایه مدولار، کورتکس و کوتیکول را در بر می گیرد، بیشتر وقتی رخ می دهد که موهای خود را به شدت می پیچانید و یا مکرر و پی در پی می بافید و مو در قسمت های میانی کش آمده و پاره می شود. حالت دیگر که بسیار شایعتر است، آسیب کوتیکول مو است ،که هم شامل آسیب فیزیکی و هم شامل آسیب شیمیایی می باشند. طی این آسیب مو ابتدا فولیکول می شکافد، و در موارد شدیدتر تا مدولار مو ادامه می یابد، که این نوع آسیب مو را بیشتر با اسم موخوره می شناسیم. آسیب کوتیکول خود دارای سه سطح اصلی است که بر اساس شدت تقسیم شده اند. در آسیب سطح یک شما حس می کنید؛ انتهای موهای شما نازک تر از ریشه مو است. در آسیب سطح دو شاهد موخوره یا مات شدن شدید موها هستید، در سطح سه موخوره با وزی شدید موها و از دست رفتن براقیت موها همراه است. ممکن است، یک خانم به طور همزمان درگیر چند نوع از آسیب مو باشد که در چنین شرایطی مراجعه به یک متخصص پوست یا آرایشگری ماهر الزامی است.

چکارهای باعث آسیب مو می شود ؟

شاید غیر قابل باور باشد، اما مجموعه ای از فعالیت های روزانه شما به موهای شما آسیب می زند. شانه کردن بیش از حد موها کوتاه کردن مو با قیچی کند، هایلایت کردن مو، رنگ کردن آن، سشوار کشیدن، بافتن موها، رفتن به استخر، استفاده از شامپوهای نامناسب و قدم زدن در آفتاب مجموعه فعالیت های است؛ که باعث آسیب به فولیکول و کوتیکول مو می شود. ما انسانها همواره از تمام نعمت های الهی به روشی نادرست بهره می بریم و فقط وقتی آن را از دست دادیم متوجه می شویم. مطمئنا باور ندارید؛ چنین کارهای مو را تخریب می کند؛ پس با ما همراه باشید تا به شما بگوییم،  چگونه این کارها باعث آسیب مو می شود؟

استفاده از شامپوی نامناسب و آسیب مو

در مقاله پیشین توضیح دادیم که مو دارای انواع متعددی است و هر کدام از انواع مو به مراقبت خاص خود نیازمند هستند. برای انتخاب یک شامپو مناسب باید به تخلخل موها و بافت پوست سر توجه شود. شامپوها از لحاظ PH متفاوت از هم هستند و ممکن است یک شامپو برای یک سر مناسب و برای دیگری مضر باشد. مثلا فردی که پوستی خشک دارد، اگر از شامپوی مخصوص موهای چرب استفاده کند؛  به فولیکول موی خود آسیب می زند و اگر عکس این نیز رخ بدهد فرد از شوره سر و در موارد نادر کم پشتی شدید موها رنج خواهد برد. علاوه بر این PH بالاتر از حد توان موها، به شدت مو را زبر می کند که باعث سایش تارهای مو به هم و در دراز مدت سبب آسیب به کوتیکول مو می شود. استفاده از شامپوی مناسب را جدی بگیرید تا از آسیب مو در امان باشید.

نور خورشید و آسیب مو

نور خورشید اگر به اندازه باشد؛ برای بدن مفید خواهد بود، اما اگر بیش از حد باشد می تواند پوست سر را نیز بسوزاند. نور خورشید رطوبت موهای شما را به شدت کاهش می دهد و اگر موهای شما متخلخل باشند، بسیار شکننده خواهند شد. بنابراین در فصول گرم و آفتابی سال سعی کنید؛ از ماسک موهای حاوی مرطوب کننده و ضد آفتاب استفاده کنید. در صورتی که پوست سر شما آفتاب سوخته شده است از روش ترمیمی اکسپلوژن بهره ببرید. اگر دوست دارید؛ با این سبک درمانی بیشتر آشنا شوید، می توانید از خانم شبنم حضرتی راهنمایی و کمک بخواهید.

آسیب مو در اثر بورس کردن

اگر از لحاظ سلامت مو در حد خوبی باشید؛ بین ۸۰ تا ۱۲۰ هزار تار مو روی سر شما خواهد بود. از بین این تار موها ممکن است روزانه ۵۰ تا ۱۰۰۰۰ تای آنها را از دست بدهید. هنگامی که موهای خود را به طور مناسب شانه بزنید؛ تنها این موها را از دست می دهید. در حالی که اگر بیش از حد و با خشونت موهای خود را بورس کنید، علاوه بر این موها باعث کشیدگی سایر موها و در مواردی آسیب همزمان هر سه لایه مو می شوید. برای پیشگیری از آسیب مو بهتر است، هر روز یک تا دو بار موهای خود را شانه کنید؛ زود زود به حمام بروید و از وسواس بیش از حد به شانه کردن مو دست بردارید.

رابطه بین آسیب مو و هایلایت و رنگ کردن

بسیاری از بانوان به دلایلی عاشق هایلایت کردن موهای خود یا رنگ کردن آنها هستند. در حقیقت رنگ مو بر کورتکس مو تاثیر می گذارد و باشکستن بافت پروتئینی ملانین موجود در آن باعث تغییر رنگدانه پوست می شود. برای اینکه مواد شیمیایی موجود در رنگ به کورتکس مو تاثیر بگذارد، مقداری از کوتیکول مو را می شکافد کمه این عمر عامل اصلی صدمه دیدن موهای رنگ شده و هایلایت است. در یک مقایسه ساده می توان گفت:(( که از لحاظ صدمه به کوتیکول مو رنگ های طبیعی کم خطر تر از رنگ های مصنوعی و رنگ های مصنوعی کم خطر تر از هایلایت هستند.))  آرایشگرانی مانند خانم حضرتی تجربه خوبی در زمینه هایلایت و رنگ مو دارند و به خوبی از این مسئله آ اه هستند، به خاطر همین نیز پس از انجام هایلایت یا رنگ آمیزی با رنگ های مصنوعی برای جلوگیری از آسیب مو روش های ترمیمی را در پیش می گیرند و بیشتر از رنگ های طبیعی استفاده می کنند.

آسیب مو در اثر فر، اتو و سشوار مو

عموما شنیده اید که خانمی موهایش را فر یا صاف کرده و موهایش سوخته است. سوختن مو نوعی از آسیب مو است که تمامی قسمت های مو از ریشه تا کوتیکول را درگیر می کند. اما با چند روش ساده می توان جلوی آن را گرفت. برای جلوگیری از اینچنین آسیبی بهتر است هرز گاهی به موهای خود استراحت بدهید. اگر توان خرید اسپری های محافظ حرارتی مو را دارید، این کار را انجام دهید. محافظ حرارتی با ایجاد یک لایه محافظ هنگام فر یا صاف کردن موها جلوی سوختن مو را می گیرد. در تنظیم حرارت از پایین ترین حرارت استفاده کنید، درست است زمان بیشتری را از دست خواهید داد، اما در مقابل موهایتان آسیب نمی بیند. استفاده از ماسک های آبرسان به صورت هفتگی یا کراتینه ماهانه نیز می تواند در پیشگیری از آسیب مو موثر باشد.

آسیب مو در اثر پیچاندن و بافتن

در قسمت های قبلی اشاره کردیم که پیچاندن مو و بافت محکم آن به صورت مکرر باعث گسیختگی مو و آسیب به فولیکول یعنی ریشه مو می شود، اما بسیاری از خانم ها به این کار عادت دارند و بدون انجام آن حس آرامش نخواهند کرد. اگر شما هم بسیار به این کار عادت دارید، بهتر است هرزگاهی سبک بستن موی خود را تغییر دهید و در روز چند ساعت موهای خود را آزاد بگذارید. آزاد گذاشتن موها باعث می شود تا به ریشه مو هوا برسد و ریشه فرصتی برای ترمیم خود داشته باشد. علاوه بر این پیچاندن محکم موها می تواند، سر درد آور نیز باشد. اگر واقعا چنین امکانی را ندارید بهتر است از یک آرایشگر کمک بخواهید تا بهترین نرم کننده های مو را به شما معرفی کند. نرم بودن مو می تواند جلوی آسیب مو در هنگام کشیده شدن و پیچاندن را بگیرد.

رفتن به استخر و آسیب مو

مطمئنم تا به حالا نمی دانستید که کلر و نمک های ضدعفونی کننده موجود در آب استخر می تواند به پوست سر و ریشه مو آسیب برساند. در انتهای مو و نزدیکه ریشه مو غدد چربی، برای حفاظت از موها روغن می سازند. ارتباط مستقیم و مکرر مو با آب حاوی کلر باعث از بین رفت چربی و زبری موهای شما می شود. زبری بیش از حد مو می تواند باعث شکستگی مو و آسیب به کوتیکول موها شود. در ضمن اگر موهای شما هایلایت باشد یا داری رنگ زرد باشد با جذب نمک مس موجود در آب استخر کمی سبزه می شود، که ممکن است از لحاظ زیبایی نامناسب به نظر آید. برای اینکه موهای رنگ شده یا بدون رنگ شما به خاطر کلر دچار آسیب مو نشوند، پیش ازررفتن به استخر، بهتر است یک دوش خانگی بگیرید و موهای خود را با حوله یا پارچه ای نرم خشک کنید، به طوری که تمام رطوبت آن را نگیرید. پس از برگشتن از استخر نیز این کار را تکرار کنید تا موهایتان صدمه نبیند.

آسیب مو در اثر مصرف داروها و شیمی درمانی

متاسفانه سرطان یکی از بزرگترین مشکلات جهان امروزی است و بیشتر داروهای سرطان به خاطر دوز بالایی که دارند،منجر به تغییرات هورمونی در مو و صدمه به ریشه مو می می شوند. داروهای که آسیب مو در اثر استفاده از آن ها رایج است؛  عبارتند از: مهار کننده های آنزیم تبدیل آنژیوتانسین (ACE)، داروهای حاوی ویتامین A، داروهای ضد قارچ، آمفتامین ها، داروهای ضد افسردگی از جمله پاروکستین، فلوکستین و سرترالین، قرص های ضد بارداری، داروهای ضد عفونی کننده، مسدودکننده های بتا که پزشکان برای درمان مشکلات قلبی و گلوکوم از آن استفاده می کنند، رقیق کننده خون مانند هپارین (که ممکن است نام آن از شرکت به شرکتی متفاوت باشد) و وارفارین، داروهای کاهش دهنده کلسترول مانند کلوفیبرات، داروها کم کاری و پرکاری تیروئید، فاموتیدین (پپسید) و سایر داروهایی که برای درد معده مصرف می شوند، داروهای بیماری پارکینسون مثل ایزوترتینوئین، داروهای هورمونی ، داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی مانند ناپروکسن، و استروئید ها است. برخی داروها و مواد شوینده از دانه یا خود گیاهان سمی درست می شوند که به مقدار بسیار اندک حاوی اسید بوریک، آرسنیک، بیسموت و تالیم هستند، در موارد خیلی نادر این داروها و شوینده ها هم می توانند منجر به آسیب مو و ریزش آن شوند.

آسیب مو در اثر صاف کردن مو

میدانم بسیاری از بانوان که الگوی فر موهای آنها در تیب سه یا چهار قرار دارد، تمایل شدیدی به صاف کردن موهایشان دارند، چون شانه کردن و کوتاه کردن موهای فرفری بسیار سخت است. صاف کردن مو نیز می تواند باعث آسیب مو شود. صاف کردن مو عموما به سه روش کراتینه کردن، گلت کردن و روش حرارتی یا ژاپنی انجام می گیرد. کراتینه کردن نه تنها برای موها زیانی ندارد، بلکه مفید است، اما این روش تاثیر بسیار کوتاهی دارد و نهایتا بعد از یک تا سه ماه اثر آن از بین می رود. روش گلت کردن و روش ژاپنی با استفاده از یک ماده شیمیایی، تا عمق مو و مدولار آن تاثیر می گذارند و با شکستن پیوندهای پروتئینی مو یک الگوی صاف را ایجاد می کنند. اگر آرایشگر شما ماهر نباشد، این روش ها می تواند باعث تغییر هر سه لایه مو شود؛ که به معنای از دست دادن و سوختگی شیمیایی مو ها است. آسیب مو در اثر روش ژاپنی خیلی شدید تر از گلت کردن است و از این رو بهتر است برای انجام این کار سراغ سالن های حرفه ای بروید و خودتان این کار را در منزل انجام ندهید.

آموزش, احیای مو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
تماس تلفنی اینستاگرام